Picie alkoholu zmniejsza zahamowania i może powodować podejmowanie niebezpiecznych decyzji, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Siadanie za kierownicą pojazdu – samochodu osobowego, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego – po spożyciu alkoholu jest poważnym przestępstwem. Nawet niewielka ilość alkoholu może wywołać szkodliwe sytuacje. Niektórzy kierowcy mogą nawet nie wykazywać oznak bycia pod wpływem, ale to nie znaczy, że jest to mniej niebezpieczne. Należy pamiętać, że każda forma prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest nielegalna i może wiązać się z surową karą.

Największą grupą narażoną na ryzyko prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu są osoby, które upijają się lub zmagają się z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu. Oznacza to, że spożywają duże ilości alkoholu w krótkim czasie, narażając się na szkodliwe skutki uboczne. Wchłanianie alkoholu do krwioobiegu zajmuje około 30 minut do dwóch godzin. W tym czasie oddech może zwolnić, a zdolności poznawcze mogą być opóźnione. Z tego powodu jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna.

Alkoholizm to stan, który można leczyć za pomocą specjalistycznego ośrodka leczenia. Jeśli ty lub ktoś ci bliski, zmaga się z problemem alkoholowym, nadszedł czas, aby szukać pomocy i przywrócić swoje życie na właściwe tory. 

Różnica między stanem po użyciu alkoholu a nietrzeźwością 

Polskie prawo wyraźnie rozróżnia dwa stany: 

Stan po spożyciu i nietrzeźwość. Różnica między nimi jest znacząca – rodzaj i surowość kary różni się w zależności od stanu.

Stan po spożyciu alkoholu: 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi – zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. 

Stan nietrzeźwości: >0,5 promila.

Przepisy dotyczące picia i prowadzenia pojazdów

Stan po spożyciu alkoholu: zgodnie z prawem w naszym kraju prowadzenie w takim stanie jest wykroczeniem. Stan po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Warto wiedzieć, że osoba po raz drugi ukarana prawomocnie w ciągu dwóch lat za jazdę po użyciu alkoholu zapłaci podwójną stawkę grzywny. W takim przypadku kara wyniesie więc minimalnie 5000 zł.

Stan nietrzeźwości: grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów i sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie przynajmniej 5000 zł.

Niebezpieczeństwa związane z piciem i prowadzeniem pojazdu

Każda, nawet bardzo mała, ilość alkoholu we krwi może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Skutki nadużywania alkoholu są bardzo różne, narażają na ryzyko spowodowania wypadku lub obrażeń na autostradzie. Bezpieczna jazda wymaga koncentracji, dokładnego osądu i umiejętności szybkiego reagowania na sytuacje. Jednak alkohol wpływa na te umiejętności, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Oto kilka sposobów, w jakie alkohol upośledza twoje umiejętności prowadzenia pojazdu:

Wolny czas reakcji

Kiedy alkohol jest w organizmie, wpływa na to, jak szybko jest się w stanie zareagować na różne sytuacje. Alkohol spowalnia czas reakcji, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego, jeśli samochód przed nagle hamuje lub pieszy przechodzi przez ulicę, mózgowi zajmie więcej czasu, aby przetworzyć sytuację i zapobiec wypadkowi.

Brak koordynacji

Intensywne picie wpływa na zdolności motoryczne, takie jak koordynacja oczu, dłoni i stóp. Bez kluczowych umiejętności koordynacji można nie być w stanie uniknąć zbliżającej się szkodliwej sytuacji. Niektóre charakterystyczne oznaki zmniejszonej koordynacji obejmują problemy z chodzeniem, kołysanie się i niezdolność do stania prosto. Zbyt dużo alkoholu może nawet utrudnić wejście do samochodu.

Zmniejszona koncentracja

Alkohol, bez względu na ilość, może wpływać na koncentrację. Podczas jazdy jest wiele rzeczy, które wymagają koncentracji, takich jak utrzymywanie się na swoim pasie ruchu, prędkość, inne samochody na drodze i sygnalizacja świetlna. Koncentracja uwagi dramatycznie spada wraz z piciem, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Zmniejszona widoczność

Nadmierne spożycie alkoholu może negatywnie wpłynąć na wzrok. Po wypiciu możesz zauważyć, że twój wzrok jest niewyraźny lub nie jesteś w stanie kontrolować ruchu gałek ocznych. Upośledzony wzrok może wpływać na ocenę odległości między samochodem a innymi pojazdami na drodze. Ponadto mniej obiektów może być widocznych w polu widzenia peryferyjnego lub tego, co możesz zobaczyć po obu stronach, patrząc prosto przed siebie.

Wstrzymana ocena sytuacji

Mózg kontroluje sposób, w jaki ocenia się pewne okoliczności. Podczas prowadzenia pojazdu umiejętność oceny sytuacji odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji. Na przykład musisz być w stanie przewidzieć potencjalne problemy i podejmować jasne decyzje. Twoja ocena pomaga zachować czujność i świadomość otoczenia podczas jazdy.

Jak poziom alkoholu we krwi wpływa na prowadzenie pojazdu

Poziom alkoholu we krwi wynoszący 0,08% osłabia prowadzenie pojazdów. Jednak alkohol może zacząć wpływać na wiele zmysłów już po jednym drinku. Bez względu na okoliczności nigdy nie powinieneś prowadzić pod wpływem alkoholu. Nie warto ryzykować narażania siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Oto przykład wpływu poziomu alkoholu we krwi na prowadzenie pojazdu:

 • 0,2 promila: lekki wpływ alkoholu. 
 • 0,4 promila: lekkie odprężenie, opóźnione reakcje, wpływ na sprawność motoryczną.
 • 0,55 promila: pogorszenie oceny, percepcji, koordynacji, czujności oraz samokontroli.
 • 0,6 promila: pogorszenie zdolności oceny, zmniejszenie zdolności do podejmowania decyzji i oceny, pojawienie się skłonności do podejmowania ryzyka.
 • 0,8 promila: osłabienie koordynacji mięśniowej i zdolności prowadzenia samochodu.
 • Około 1 promila: osłabiony czas reakcji i kontroli oraz zaburzenie koordynacji ruchów. 
 • 1,5 promila: utrata równowagi, problemy z przejściem linii prostej. 
 • 2 promile: zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej, zachowania agresywne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca. 
 • 3 promile: zaburzenia mowy, wzmożona senność, znaczne obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań.
 • do 4 promili: spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, głębokie zaburzenia świadomości.
 • powyżej 4 promili: stan zagrożenia życia – głęboka śpiączka, zatrzymanie oddychania i akcji serca. 

Nie pozwól, aby alkoholizm zniszczył Ci życie

Dowiedz się o czynnikach ryzyka alkoholizmu i różnych dostępnych formach leczenia. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z uzależnieniem od alkoholu lub chcecie przestać pić i pozostać w trzeźwości – warto rozważyć wszywkę alkoholową. Jest to podskórny implant, którego substancja czynna, po połączeniu z alkoholem, wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne. Ma to na celu wywołanie awersji do alkoholu.