FAQ

Częste pytania

Zanim zrobisz swój pierwszy, kluczowy krok ku trzeźwości, zapewne pojawia się wiele pytań. Na część z nich odpowiemy w krótkim dziale FAQ. Jeśli masz bardziej skomplikowane pytania możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.

Jak długo trwa odtrucie alkoholowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Okres trwania zależy od osoby i nasilenia problemu z piciem - zwykle trwa do 10 dni. W ciągu pierwszych kilku godzin procesu detoksykacji często występują łaknienia, nudności, wahania nastroju, wzrost ciśnienia krwi i drżenie. W ciągu kilku dni objawy mogą wzrosnąć, obejmując drgawki i halucynacje. W przypadku osób z łagodniejszymi problemami związanymi z nadużywaniem alkoholu detoksykacja może czasami zakończyć się w tym momencie. Jednak w większości przypadków, proces ten trwa jeszcze kilka dni, podczas których objawy mogą się nasilać, a pacjent jest nadal uważnie monitorowany. Leki mogą pomóc zminimalizować objawy i dyskomfort, zmniejszyć niepokój i ułatwić przejście na rezygnację z alkoholu.

Co przychodzi po detoksie?

Detoks pomaga organizmowi wrócić do równowagi, ale nie „naprawia” uzależnienia. To, co robi, to zapewnia solidne podstawy, na których możesz wykonać pracę polegającą na zrozumieniu i przezwyciężeniu problemów leżących u podstaw nadużywania alkoholu, a także nauczeniu się, jak radzić sobie z sygnałami, które mogą wywołać nawrót. Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że wyjście z alkoholizmu jest procesem długotrwałym. Detoks to po prostu pierwszy krok na drodze do lepszego życia.

Czy mogę przejść przez odtrucie samodzielnie?

To godne podziwu, że chcesz przejść przez to sam - po prostu opróżnij barek i odmień swoje życie. Ale jeśli twoje spożywanie alkoholu osiągnęło poziom uzależnienia fizycznego, zakończenie go wymaga czegoś więcej, niż siły woli i dobrych intencji; wymaga nadzoru lekarskiego. Dzieje się tak dlatego, że spożywanie alkoholu, zwłaszcza długotrwałe i ciężkie, zmienia ciało i mózg, a nagłe odstawienie może być zarówno bolesne, jak i niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Oddanie się pod opiekę lekarzy przeszkolonych w zakresie detoksykacji oznacza, że masz kogoś, kto będzie cię monitorował fizycznie i psychicznie podczas odstawienia i interweniował w razie potrzeby. Co równie ważne, będą działać jako Twój zespół wsparcia, zachęcając Cię do postępów i zwiększając prawdopodobieństwo kontynuacji leczenia — i długoterminowego wychodzenia z uzależnienia.

Jakie rodzaje objawów odstawienia alkoholu są możliwe?

To, czego doświadczysz podczas detoksu, zależy oczywiście od tego, jak bardzo go nadużywasz, a także od aktualnej kondycji psychicznej i fizycznej. Wśród możliwych reakcji są:

  • Lęk
  • Drżenie
  • Nudności i wymioty
  • Bezsenność
  • Zawroty głowy
  • Zwiększone ciśnienie krwi
  • Majaczenie alkoholowe
  • Halucynacje
  • Drgawki
  • Zatrzymanie akcji serca

To przytłaczająca lista. Ale ważne jest, aby pamiętać, że celem detoksykacji medycznej jest pomoc w zminimalizowaniu tych objawów i ominięciu bardzo realnych zagrożeń, które mogą wynikać z nagłego zaprzestania spożywania alkoholu.