Podczas spożywania alkoholu prawdopodobnie zauważysz niektóre fizyczne i emocjonalne skutki, jakie wywiera na twoje ciało. Efekty te opuszczają system stosunkowo szybko, ale im więcej pijesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiniesz długoterminowe skutki emocjonalne wynikające ze spożywania alkoholu. Alkohol, podobnie jak większość innych narkotyków, może mieć trwały wpływ na mózg, jego równowagę chemiczną i sposób, w jaki reaguje na otaczający cię świat. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć wpływ alkoholu na nastrój i inne emocjonalne skutki alkoholu. Zidentyfikowanie tych skutków często pozwoli ujawnić pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu i ewentualną potrzebę pobytu w ośrodku odwykowym.

Dowiedz się, jak alkohol wpływa na emocje

Nie każdy odczuje takie same emocjonalne skutki alkoholu. Twoje pochodzenie rodzinne odgrywa rolę w emocjonalnych skutkach alkoholu, które mogą pojawić się podczas picia. Jeśli twoi rodzice byli lub są alkoholikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że odziedziczysz nałóg. Chociaż nie możesz nic zrobić ze swoją genetyką ani z tym, co zrobili lub nie zrobili twoi rodzice, możesz przejąć kontrolę nad swoją przyszłością, dlatego zrozumienie emocjonalnego wpływu alkoholu na twoje ciało ma kluczowe znaczenie. Inne czynniki, które mogą określić sposób, w jaki alkohol wpływa na ciebie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie, obejmują:

 • Częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu;
 • Czas spożywania alkoholu;
 • Rodzaj alkoholu, który prawdopodobnie będziesz spożywać;
 • Twoją płeć;
 • Twoje ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.

Uzależnienie może również nasilać skutki emocjonalne. Pamiętaj, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój uzależnienia niż inni. Jeśli zmagasz się z alkoholem i emocjami podczas nadużywania substancji, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o profesjonalną pomoc. Alkohol i wahania nastroju są ze sobą ściśle powiązane, ale zmiany nastroju czasami nie występują, gdy ktoś nadużywa alkoholu. Istnieje wiele zmiennych, jeśli chodzi o pełny zakres emocjonalnych skutków alkoholu, a także innych skutków dla ciała i umysłu.

Typowe emocjonalne skutki alkoholu

Jak wspomniano wcześniej, każda osoba doświadcza różnych skutków emocjonalnych po spożyciu alkoholu. Czasami rodzaj alkoholu może odgrywać rolę w pojawiających się konsekwencjach emocjonalnych. Różnice w nastroju w zależności od rodzaju alkoholu można wywnioskować z użytych składników i tego, jak reaguje on na twój stan psychiczny. Alkohol ujawnia i intensyfikuje ukryte emocje.

Krótkoterminowe emocjonalne skutki alkoholu

Bezpośrednie skutki emocjonalne alkoholu są zwykle wynikiem depresyjnych właściwości narkotyku. Kiedy pijesz, możesz czuć się bardziej zrelaksowany i mniej zahamowany niż zwykle. Może to zmniejszyć niepokój i sprawić, że sytuacje społeczne będą przyjemniejsze dla niektórych osób. Jednak depresyjne działanie alkoholu może również prowadzić do:

 • Poczucia winy;
 • Drażliwości; 
 • Paranoi; 
 • Wstydu;
 • Agresywnych zachowań. 

Wiele osób czuje się winnych swoich działań podczas picia alkoholu. Niezależnie od tego, jak czują się fizycznie po wypiciu alkoholu, czy jak się czują, poczucie winy jest jednym z najczęstszych skutków emocjonalnych. Wstyd jest ściśle powiązany z poczuciem winy. Być może podczas picia zrobiłeś coś upokarzającego, co powoduje, że odczuwasz wstyd z powodu picia.

Te krótkotrwałe emocjonalne skutki alkoholu są zwykle najbardziej widoczne, gdy pijesz w nadmiernych ilościach. Musisz zatrzymać się i ocenić sytuację, jeśli czujesz złość lub agresję podczas picia. Picie alkoholu nigdy nie powinno być powodem do zachowywania się w sposób, którego normalnie byś nie zrobił.

Długoterminowe emocjonalne skutki alkoholu

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do zmian w mózgu, powodując trwałe skutki emocjonalne. Zmiany te mogą utrudniać regulowanie emocji i utrudniać doświadczanie przyjemności. Z biegiem czasu nadużywanie alkoholu może również prowadzić do:

 • Zaburzeń lękowych;
 • Depresji;
 • Zmiany osobowości;
 • Psychozy;
 • Schizofrenii.

Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, zmaga się z problemem alkoholowym, ważne jest, aby jak najszybciej szukać profesjonalnej pomocy. Uzależnienie od alkoholu jest poważnym stanem wymagającym leczenia i profesjonalnej porady.

Jak powstaje alkoholizm?

Większość ludzi, którzy znaleźli się w stanie uzależnienia od alkoholu, powie ci, że nigdy nie chcieli, aby to zaszło tak daleko. I to z pewnością prawda. Ludzie, którzy nadużywają narkotyków lub alkoholu, rzadko chcą skończyć w takiej sytuacji. Ale przez współistniejące problemy lub problemy, takie jak trauma lub choroba psychiczna, jedna rzecz prowadzi do drugiej. A po tym wszystkim, co zostało powiedziane i zrobione, ludzie są związani uzależnieniem. Niestety, wiele osób ma wrażenie, że uzależnienie występuje tylko wtedy, gdy w grę wchodzą nielegalne narkotyki. Uważają, że człowiek nie może uzależnić się od leków na receptę lub alkoholu. W końcu te substancje są legalne i mogą ich używać osoby pełnoletnie, prawda? Chociaż to prawda, należy pamiętać, że substancje te nadal silnie uzależniają. A dla niektórych osób uzależnienie i nadużycia są trudne do zwalczenia i oparcia.

Gdy osoba zaczyna pić częściej, może stać się uzależniona od alkoholu. Często nadużycie ma miejsce, gdy dana osoba zaczyna być uzależniona od narkotyku. Wiele osób ostatecznie używa alkoholu jako sposobu na ucieczkę od bólu związanego z innymi problemami, takimi jak stres, niepokój, uraz lub depresja. Inni mogą polegać na alkoholu jako sposobie na lepsze samopoczucie w otoczeniu towarzyskim. Niektóre osoby piją, aby spać w nocy, podczas gdy inne odczuwają potrzebę wypicia alkoholu z samego rana.

W każdym razie, gdy jednostka staje się coraz bardziej uzależniona od tej substancji, może zacząć jej nadużywać i nadużywać. Osoby nadużywające alkoholu często mają trudności z powstrzymaniem się od picia, nawet gdy warunki są niebezpieczne. Na przykład mogą pić podczas przyjmowania leków, których nie należy łączyć z alkoholem. Lub mogą pić przed lub podczas jazdy.

Leczenie alkoholizmu

Załóżmy, że ty lub ktoś, kogo kochasz, doświadcza emocjonalnych skutków spożywania alkoholu. Może to oznaczać, że musisz uporać się z zachowaniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i rozważyć detoks i leczenie uzależnień. Te formy pomocy warto wesprzeć także wszywką alkoholową, którą najczęściej stosuje się jako dodatkowe wsparcie. Wszywkę wszywa się pod skórę, a jej substancja czynna wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu. 

Kontynuowanie tej ścieżki bez profesjonalnej pomocy tylko pogorszy twoją walkę z nadużywaniem alkoholu lub uzależnieniem. Możesz zacząć szkodzić swoim relacjom z przyjaciółmi i członkami rodziny. Jesteś to winien sobie i tym, na których Ci zależy, aby zacząć żyć w trzeźwości.