Upijanie się jest poważnym problemem na całym świecie. Nie ma jednej definicji upijania się, ale picie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może mieć poważne konsekwencje.

Co to jest upijanie się?

Upijanie się to wzorzec nadmiernego spożywania alkoholu, gdy osoba pije wystarczająco dużo w krótkim czasie, aby podnieść stężenie alkoholu we krwi.

Do opisania tego zjawiska używa się również terminu „intensywne picie przerywane”. Zatrucie zwykle oznacza wypicie czterech lub więcej drinków w krótkim czasie w przypadku kobiet i pięciu lub więcej w przypadku mężczyzn, ale generalnie duże ilości alkoholu prowadzą do zatrucia, które może mieć poważne krótko- i długoterminowe konsekwencje. 

Upijanie się to nie to samo, co alkoholizm lub zaburzenie związane z używaniem alkoholu – alkoholicy są fizycznie uzależnieni od alkoholu, ale upijający się nie. Jednak Ci, którzy regularnie upijają się, mają większe prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

Jakie są zagrożenia związane z upijaniem się?

Oprócz większego prawdopodobieństwa do wystąpienia uzależnienia, upijanie się wiąże się z innymi zagrożeniami, takimi jak urazy, przemoc, powikłania ciąży, choroby przenoszone drogą płciową, problemy z pamięcią, choroby przewlekłe, rak i przedawkowanie substancji. Intensywne picie jest również przyczyną ponad 44 000 zgonów związanych z alkoholem każdego roku.

Osoba upijająca się może postrzegać swoje zachowanie jako nieszkodliwy relaks, ale fakty przedstawiają inny obraz. Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś się martwić swoim stylem picia, oto kilka oznak, że możesz mieć problem.

Oznaki problemu z upijaniem się

Masz zwyczaj dużo pić

Wypicie kilku drinków od czasu do czasu zwykle nie stanowi problemu. Mimo to upijanie się pięć razy w miesiącu (lub więcej) jest uważane za intensywne spożywanie alkoholu. Intensywne picie i/lub picie często budzi obawy zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Tak więc, chociaż może się wydawać, że okazjonalne upijanie się jest w porządku, jest to niepewny sposób na zabawę.

Twój sen cierpi

Nawet jeden epizod upijania się może spowodować poważne zakłócenia snu i upośledza proces, który utrzymuje regularność snu. Alkohol może hamować cykl REM i powodować zły sen. To duży znak, że pije się za dużo. Ludzie, którzy budzą się z uczuciem nadmiernego zmęczenia, niepokoju, smutku lub irytacji, mogą w rzeczywistości doświadczać objawów odstawienia alkoholu.

Wyznaczasz granice, ale ich nie przestrzegasz

Większość osób, które piją okazjonalnie, może wyznaczyć sobie rozsądny limit, wiedząc, kiedy przestać, zanim staną się osłabione. Osoby upijające się często tracą tę zdolność. Jeśli przyłapiesz się na wyznaczaniu granic, a później zdasz sobie sprawę, że i tak po prostu piłeś, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się swojemu zachowaniu i relacjom z alkoholem. Kiedy „jeszcze tylko jeden” prowadzi do kolejnego i jeszcze jednego, może to być niebezpieczne. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do uzależnienia od alkoholu.

Po wypiciu masz zaniki pamięci lub luki w pamięci

Nawet jeśli pijesz tylko jedną noc w tygodniu, ilość i szybkość picia może znacząco wpłynąć na twoją pamięć. Zaciemnienia lub luki w pamięci zwykle występują przy stężeniu alkoholu we krwi około 0,16 lub wyższym. Wysokie stężenie alkoholu we krwi znacznie upośledza zdolności poznawcze, takie jak kontrola impulsów i podejmowanie decyzji. Istnieją dwa rodzaje zaciemnień. Fragmentaryczne zaciemnienie odnosi się do utraty bitów i fragmentów pamięci przy jednoczesnym zachowaniu części pamięci epizodu. “En bloc blackout” to okres całkowitej amnezji, który może trwać godzinami, podczas którego mózg nie tworzy żadnych wspomnień. Jeśli kiedykolwiek „straciłeś” godziny podczas picia, być może doświadczyłeś utraty przytomności, co jest częstą oznaką problemu.

Pijąc robisz rzeczy, których nie zrobiłbyś na trzeźwo

Nie bez powodu alkohol nazywany jest „płynną odwagą”. Obniża twoje zahamowania i zdolności poznawcze, często prowadząc do impulsywnych wyborów robienia rzeczy, których normalnie by się nie zrobiło. Jedno z badań wykazało, że ponad 38% osób upijających się zrobiło coś, czego później żałowało. Śpiewanie karaoke, gdy zwykle jesteś zbyt nieśmiały, nie ma wielu konsekwencji poza zawstydzeniem. Jednak jazda samochodem do domu, ponieważ „nie jest tak daleko”, może mieć konsekwencje zmieniające życie.

Inne obszary życia cierpią z powodu picia

Upijanie się może powodować wymioty, utratę przytomności, obniżone zahamowania i zaburzenia podejmowania decyzji, co może negatywnie na Ciebie wpłynąć. Konsekwencje upijania się nie kończą się wraz z ostatnim drinkiem. Krótkoterminowo możesz mieć wolniejszy czas reakcji, słabą koordynację i krótszy czas koncentracji. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na twoje życie towarzyskie, relacje, zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ nie jest łatwo wykonywać codziennych czynności, takich jak praca lub szkoła w takich warunkach. Możesz przegapić pracę, spotkania i zajęcia towarzyskie, zaspać lub mieć trudności z koncentracją na swoich obowiązkach i zadaniach.

Usprawiedliwiasz swoje zachowanie

Kiedy picie jest problematyczne, ludzie mają tendencję do szukania wymówek lub obrony swojego zachowania i negatywnych konsekwencji, jakie ono powoduje. Jeśli często przepraszasz lub usprawiedliwiasz swoje zachowanie po wypiciu alkoholu, czas pomyśleć, że możesz mieć problem.

Masz problemy zdrowotne

Drżenie rąk, bóle głowy i nudności następnego dnia po upijaniu się to nie jedyne skutki zdrowotne nadmiernego picia. Zazwyczaj ustępują one w ciągu jednego dnia, ale niektóre skutki upijania się pozostają z tobą. Długoterminowe skutki mogą nie być natychmiast zauważalne, ale mogą mieć poważne konsekwencje. Intensywne picie zwiększa ryzyko chorób wątroby, niektórych nowotworów, nieregularnego bicia serca, zawału serca, wysokiego ciśnienia krwi, udaru mózgu i zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja.

Skuteczna pomoc 

Pamiętaj, że istnieje wiele skutecznych metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Jeśli czujesz, że Twój problem jest coraz większy i masz w sobie siłę, aby z nim walczyć – rozważ wszywkę alkoholową. Esperal to narzędzie wspomagające leczenie alkoholizmu. Samo jego stosowanie nie wpływa na powrót do zdrowia osoby uzależnionej, ale jest bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie efektu terapeutycznego i zmotywowanie pacjenta do kontynuowania długotrwałej abstynencji.

Noc w mieście nie zawsze może być problemem; jednak im częściej upijasz się, tym większe ryzyko wystąpienia problemu. Jeśli zaczynasz czuć, że tracisz kontrolę, skontaktuj się z naszą kliniką.