Uzależnienie od alkoholu jest bardzo często występującym zaburzeniem, na które zapadają coraz młodsze osoby. Statystyki przerażają. Aż 50% nastolatków uczęszczających do 8 klasy podstawówki przynajmniej raz w życiu piło alkohol. Choroba rozprzestrzenia się na szeroką skalę, ponieważ alkohol jest wysoce dostępny gdziekolwiek się znajdujemy. Uznawany za coś legalnego, dostępnego oraz popularnego sprawił, że ludzie stracili kontrolę nad jego spożywaniem. 

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo tragiczne w swoim przebiegu, ponieważ w rezultacie prowadzi zwykle do śmierci. Podczas całego procesu działania uzależnienia alkoholik uszkadza sobie najważniejsze organy oraz psychikę. Choroba alkoholowa pojawia się u różnych ludzi, z różnymi problemami. Nie ma zasady, która określałaby, w jakich sytuacjach zapada się na alkoholizm. Zwykle jest to oddziaływanie różnych połączeń czynników: psychologicznych, biologicznych oraz społecznych. Wystarczą przejściowe problemy rodzinne, zawodowe lub osobiste, aby sięgnąć do alkoholu. 

Autodestrukcyjna choroba alkoholowa i jej skutki. 

Pod wpływem nadużywania alkoholu dochodzi do wielu szkód w organizmie. Alkohol jest pewnego rodzaju trucizną, która uwalnia wiele szkodliwych substancji. Zanieczyszczenia zaburzają pracę wszystkich ważnych narządów. Nieodwracalne zmiany, które zachodzą można zatrzymać lub spowolnić, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Alkoholicy powinni podjąć się skutecznego leczenia. Zniszczeniom ulega serce, wątroba, mózg, nerki oraz cały układ pokarmowy. Alkoholicy walczą z konsekwencjami zdrowotnymi do końca życia. Bardzo często w wyniku nadużycia alkoholu dochodzi do zatrzymania oddechu oraz akcji serca, co kończy się śmiercią. 

Skutki są opłakane, zarówno w kwestii chorób somatycznych, jak i psychiki. Alkoholicy cierpią na trwałe zaburzenia nastroju, zwane depresją alkoholową. Paradoksalnie substancja, która pozornie miała poprawiać nastrój oraz działać antydepresyjnie wprowadza nas bardzo głęboko w dokładnie to zaburzenie psychiczne. Spotykane są również zaburzenia lękowe, które są bardzo ciężkie do wyleczenia. Poza tym alkoholicy cierpią na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, a także schizofrenię. Są to poważne choroby psychiczne, które dają szereg uciążliwych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Współwystępowanie choroby psychicznej z alkoholizmem może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. Wiąże się to zwykle z trudniejszym rozpoznaniem choroby, skomplikowanym leczeniem, większą liczbą nawrotów choroby oraz hospitalizacji. Ponadto ciężko jest znaleźć terapeutę, który poprowadzi leczenie dwóch zaburzeń. Współwystępowanie licznych prowadzi do liczniejszych dolegliwości somatycznych, cierpienia pacjentów oraz ich rodzin. Zauważa się także zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa. Wielu pacjentów z chorobami psychicznymi i alkoholizmem nie może znaleźć odpowiedniej pomocy, ponieważ sprawiają wrażenie trudnych i bardziej wymagających pacjentów, którzy potrzebują indywidualnego procesu terapeutycznego. 

W jaki sposób diagnozuje się alkoholizm?

Alkoholizm diagnozuje się dwojako. Na początku należy sprawdzić uzależnienie fizyczne, które przejawia się występowaniem fizjologicznych objawów. Druga kwestia to diagnoza zjawisk psychicznych oraz behawioralnych. Brane są pod uwagę zmiany zachowania, rozpad życia rodzinnego oraz utrata pracy. Diagnoza alkoholizmu nie jest prosta, w szczególności podczas pierwszych etapów choroby. Aby ułatwić proces diagnostyki powstały testy psychologiczne, które badają objawy uzależnienia od alkoholu. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na łatwiejsze przeprowadzenie diagnozy. Jeżeli mamy wątpliwości zgłaszajmy się do specjalisty, który pomoże rozwiać wątpliwości i zaproponuje rozwiązania problemu. 

Alkoholizm – czy warto się leczyć?

Jak najbardziej! Na samym początku należy zaznaczyć oraz przyzwyczaić się do faktu, że alkoholizmu nie da się wyleczyć. Jest to choroba przewlekła, która zostaje z nami do końca życia. Mimo to warto jest podejmować się leczenia, aby zminimalizować skutki oraz objawy choroby, tym samym hamując jej rozwój. Leczenie uzależnienia od alkoholu to bardzo długi i wymagający proces. Osoby chore powinny uzbroić się w cierpliwość oraz przygotować silną motywację. Leczenie jest dla nich trudnym przejściem. Dostępne metody umożliwiają dobór odpowiedniego rodzaju leczenia. 

Bardzo popularne stały się grupy AA – anonimowych alkoholików. Są to spotkania osób, które cierpią z powodu choroby alkoholowej. Dzielimy je na otwarte oraz zamknięte. Na spotkaniach zamkniętych mogą przebywać tylko osoby uzależnione od alkoholu. Natomiast rodzaj otwarty pozwala również na przyjście członków rodziny. Na spotkaniach AA często pojawiają się zaproszeni goście: lekarze, psycholodzy, terapeuci itd. Podczas leczenia ważne jest przekazanie wiedzy alkoholikom. Zwiększanie świadomości na temat tej choroby oraz wyjaśnienie co się dzieje z daną osobą ma ogromne znaczenie w procesie leczenia. W spotkaniach AA bardzo korzystne jest podzielenie się swoją historią z innymi. Wszyscy, którzy znajdują się w pomieszczeniu mają ten sam problem i łatwiej jest o nim rozmawiać z ludźmi, którzy go podzielają. Korzystajmy z dostępnych form leczenia, ponieważ alkoholizm prowadzi powolnymi krokami do śmierci. Alkoholika może zabić jego własna psychika, która jest strasznie obciążona ciągłym pragnieniem alkoholu. Jedno jest pewne – warto podejmować leczenie. 

Jak rodzina cierpi na alkoholizmie jednego członka rodziny?

Alkoholizm to problem całej rodziny. Uzależnienie nigdy nie dotyczy tylko osoby uzależnionej. To coś więcej niż tylko trudność w kontrolowaniu ilości spożywanego alkoholu. Kiedy przychodzi etap odrzucenia innych zainteresowań oraz zaniedbania najbliższych pojawiają się problemy w domu. Alkoholik jest w swoich czynach bardzo agresywny oraz nieprzewidywalny. W każdej chwili może dojść do tragicznego wypadku z udziałem alkoholika. Rodziny, które mierzą się z uzależnieniem przechodzą kryzys, rozstania, a nawet doświadczają przemocy domowej. Duże trudności spoczywają również na dzieciach, które wychowują się w takich warunkach. Odseparowanie się jednego członka rodziny zaburza funkcjonowanie całego systemu. Napięta sytuacja w domu wywołuje w dzieciach strach, lęk oraz dezorientację. Dzieci alkoholików w przyszłości powielają dany schemat rodziny dziedzicząc skłonność do uzależnień. W ten sposób tworzy się niekończąca historia problemów z alkoholem. Leczenie alkoholizmu obejmuje cale rodziny. Często należy przejść przez wszystkie problemy, które stworzyły się w domu, aby móc przejść do zahamowania rozwoju uzależnienia. Jednym z powodów sięgnięcia po alkoholizm są właśnie trudności z systemem rodziny. Prawidłowe funkcjonowanie wśród naszych najbliższych jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia oraz stworzenia przyjaznej atmosfery w domu. Czasem tylko wsparcie rodziny ratuje alkoholików przed popełnieniem błędów. Ochrona, którą zapewniają nam najbliższe osoby jest nieoceniona. Doceniajmy to, co mamy obok siebie.