Aby pomóc Ci zdecydować, czy jesteś alkoholikiem, czy może ten problem jeszcze Cię nie dotyczy, pomocny okazać może się test na alkoholizm. W poniższym artykule zostaną przedstawione dwa testy potwierdzające, lub wykluczające tę chorobę. Test – jest to powszechne narzędzie stosowane do oceny problemu uzależnienia od trunków wysokoprocentowych. Chociaż nie daje on ostatecznej odpowiedzi na twoje pytanie, test na alkoholizm może dać ci pewną wskazówkę o tym, czy twoje zachowanie jest niepokojące czy może wszystko jest jeszcze w normie i nie masz czym się martwić na zapas. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę tylko lekarz specjalista może Cię poprawnie zdiagnozować. Możliwe jest jednak wykonanie pewnych samodzielnych badań, zanim udasz się do lekarza. Prosty test na alkoholizm może być wykorzystany do ustalenia, czy my lub bliska nam osoba cierpi na problem alkoholowy. Nie należy go jednak traktować jako ostatecznej diagnozy. Aby jednak pomóc Ci początkowo zdecydować, czy powinieneś szukać leczenia, postaraj się skrupulatnie wypełnić test. Poniżej znajdziesz dwa testy na alkoholizm. Możesz sobie je wydrukować i wypełnić odręcznie. Możesz również przeczytać pytania i odpowiedzieć w myślach. Pamiętaj jednak aby liczyć odpowiedzi na „TAK”, gdyż to właśnie one odgrywają tutaj kluczową rolę w rozpoznaniu uzależnienia.

MAST – pierwszy test na alkoholizm

MAST (Michigan Alcoholism Screening Test), to prosty test sprawdzający czy jesteś uzależniony od alkoholu, który można wykonać w warunkach domowych, całkowicie samodzielnie. Test MAST, który został stworzony w latach 70-tych w celu określenia nasilenia problemów z nadużywaniem alkoholu, jest jednym z najstarszych testów przesiewowych. Chociaż test nie daje ostatecznej odpowiedzi, może wskazać, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia problemu alkoholowego. Dlatego warto go zrobić dla siebie, jeżeli zaczynamy czuć, że coś nie gra w naszym codziennym zachowaniu.

Według niektórych ekspertów osoba, która odpowie „tak” na co najmniej pięć z poniższych pytań, może cierpieć na uzależnienie od alkoholu.

Poniżej lista pytań:

 1. Czy uważasz, że Twoje nawyki związane z piciem mieszczą się w normie? 
 2. Czy członkowie Twojej rodziny są zdania, że pijesz więcej niż inni lub że pijesz ponad normę?
 3. Czy jesteś członkiem Anonimowych Alkoholików lub kiedykolwiek byłeś na ich spotkaniu?
 4. Czy miałeś taki okres w swoim życiu, kiedy straciłeś ważny związek z powodu swoich nawyków związanych z nadużywaniem alkoholu?
 5. Czy jesteś osobą, która kiedykolwiek miała problemy w pracy właśnie przez sytuacje związane z nadużywaniem alkoholu?
 6. Czy pamiętasz, że z powodu picia nie byłeś w stanie zajmować się swoimi obowiązkami rodzinnymi lub zawodowymi?
 7. Czy znasz pojęcia takie jak: majaczenie alkoholowe, czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek słyszeć głosy?
 8. Czy zdarzyło Ci się tak dużo wypić, że w późniejszej konsekwencji musiałeś się zwracać o pomoc? (np. w powrocie do domu, lub w wykonywaniu za ciebie obowiązków, bo nie byłeś w stanie z powodu złego samopoczucia)
 9. Czy jesteś osobą, która kiedykolwiek musiała być przyjęta do szpitala z powodu przedawkowania alkoholu lub sytuacji zdrowotnej związanej z jego nadużywaniem?
 10. Jesteś kierowcą, który kiedykolwiek prowadził auto pod wpływem alkoholu lub zostałeś zatrzymany z tego powodu?

Skonsultuj się ze specjalistą ds. uzależnień, jeśli przejdziesz test na uzależnienie od alkoholu z co najmniej pięcioma odpowiedziami twierdzącymi. Pamiętaj, że samo uświadomienie sobie problemu jest już dużym krokiem w całościowym procesie leczenia choroby alkoholowej.

CAGE – drugi test uzależnienia od alkoholu

CAGE to akronim oznaczający test alkoholowy CAGE. Jest on utworzony z liter czterech pytań (litery znajdujące się na początku pytań to właśnie c, a, g i e), stąd jego nazwa. Pytania te służą do określenia, czy dana osoba ma zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu. Podobnie jak MAST, CAGE jest testem międzynarodowym, stosowanym także w innych krajach. Wyniki testu nie są oczywiście równoznaczne z diagnozą medyczną. Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś, kogo kochasz, cierpi na uzależnienie od alkoholu. Im wcześniej podejmie się walkę z tą ciężką chorobą, tym większe szanse są na całkowity powrót do trzeźwości.

W przypadku tego testu – jeśli odpowiesz na co najmniej dwa z pytań twierdząco, to jest to znak, że masz problem z alkoholem i warto podjąć dalsze kroki w kierunku leczenia uzależnienia.

Poniżej lista pytań:

 1. Czy pamiętasz moment w swoim życiu, kiedy konieczne było ograniczenie przez Ciebie spożycia alkoholu (bo np. stwierdziłeś, że pijesz go zdecydowanie za dużo)?
 2. Czy zdarzały Ci się sytuacje, w których ludzie (znajomi, ale nie tylko) komentowali Twoje zwyczaje związane z piciem?
 3. Czy kiedykolwiek czułeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego nadmiernego picia alkoholu?
 4. Czy zdarzyło Ci się, że po przebudzeniu rano Twoim pierwszym napojem w danym dniu był alkohol?

Jeżeli obserwujesz u siebie bądź kogoś z rodziny objawy alkoholizmu, wykonaj test na alkoholizm: CAGE lub MAST. Robiąc ten test możesz potwierdzić oznaki alkoholizmu u siebie, u kogoś – kogo znasz lub w swojej rodzinie. Nieważne kto w danej chwili ma problem z alkoholem, najważniejsze, że chce z tym walczyć. Już samo zastanawianie się czy możemy być uzależnieni często jest pierwszym krokiem w podjęciu kompleksowego leczenia.

Dlaczego warto wykonać test na uzależnienie od alkoholu?

Można nie mieć pewności, czy warto wykonać test czy jest się uzależnionym. Nie jest jednak łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy jest się alkoholikiem. Można oczywiście mieć wątpliwości, czy test potwierdzi, że jesteśmy uzależnieni. Natomiast wykonanie takiego testu na pewno daje Ci anonimowość, o którą trudno, gdy idziesz do specjalisty i z góry przedstawiasz swój problem z nadużywaniem trunków wysokoprocentowych. Zanim podejmiesz decyzję o leczeniu uzależnienia, możesz dowiedzieć się, jak w ogóle wyglądają etapy (fazy) alkoholizmu, a także wykonać test. Test, który odpowie na pytanie „Czy jestem alkoholikiem?” zapewnia natychmiastową weryfikację, która być może pozwoli Ci przejąć kontrolę nad piciem alkoholu i ruszyć dalej aby leczyć uzależnienie.

Czym jest choroba alkoholowa?

Przedstawione w tym artykule testy mogą bardzo pomóc w rozpoznaniu uzależnienia od alkoholu. Alkoholik to ktoś, kto stracił kontrolę nad swoim życiem z powodu nadużywania trunków wysokoprocentowych. Czym dokładnie jest alkoholizm? Jest to śmiertelna choroba, która może prowadzić do wielu innych chorób psychicznych i somatycznych. Jest to stan, w którym osoba cierpiąca nie jest w stanie kontrolować ilości spożywanego przez nią alkoholu. Może być również spowodowany przymusem, który ma charakter psychiczny lub somatyczny. Na chęć nadużywania alkoholu osoba cierpiąca nie ma wpływu, ale mimo to można ją kontrolować. Warto poddać się testowi na alkoholizm, żeby chociaż początkowo ocenić czy jesteśmy narażeni na uzależnienie.