Uzależnienia są trudnym tematem, którego boimy się poruszać. W obecnym świecie jest ich bardzo wiele. Bardzo cenna jest wiedza, która dostarcza nam informacji, dlaczego popadamy w uzależnienia. Coraz więcej ludzi traktuje alkohol jako rozwiązanie wszystkich swoich problemów. Dlaczego uzależniamy się od alkoholu? Przyczyn jest mnóstwo. Bez względu na to, co odpowiada za naszą chorobę, powinniśmy jak najszybciej się jej pozbyć. 

Uzależnienie określane jest jako emocjonalny deficyt. Często cierpimy z powodu niezaspokojonych, podstawowych potrzeb, co generują naszą frustrację. Odczuwamy brak zrozumienia ze strony otoczenia oraz niedostateczne poczucie bycia kochanym. Każde nasze pragnienie bardzo często styka się z rzeczywistością i okazuje się, że nie tak łatwo jest je osiągnąć. Wiele osób nie potrafi uporać się z własnymi problemami i wybiera najprostszą drogę, która prowadzi prosto do uzależnienia. 

Problemy związane z uzależnieniami są kształtowane już od najmłodszych lat. Brak szacunku oraz dostatecznej opieki od rodziców może obniżać naszą samoocenę w przyszłości. Z dzieckiem trzeba rozmawiać, ponieważ od tego zależy jego prawidłowy rozwój. Sięganie po substancje psychoaktywne ma duży związek z brakiem wsparcia. 

Jak się uzależniamy?

Stosując substancje psychoaktywne dochodzi do wydzielania się hormonu szczęścia – dopaminy. Coraz częstsze picie alkoholu buduje naszą tolerancję, która sprawia, że cały organizm domaga się większych dawek. Uzależnienie działa według mechanizmu nałogowego regulowania uczuć. Każdy zły humor i obniżone samopoczucie będziemy leczyć alkoholem, który spowoduje wyrzut dopaminy. W ten sposób nagle zaczynamy tracić kontrolę nad sobą, spożywanym alkoholem, a z czasem nad całym życiem. 

Przyczyny popadania w uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm ma negatywny wpływ na samego uzależnionego, ale także wszystkie jego bliskie osoby. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania mieszają się ze sobą bądź występują samoistnie. Czasami oddziaływanie wielu z nich sprawi, że dana osoba się uzależni. Innym z kolei wystarczy tylko jeden czynnik. 

Za uzależnienie od alkoholu odpowiadają czynniki:

  • genetyczne – w przypadku uzależnienia rodziców, dziecko ma duże prawdopodobieństwo na zachorowanie w przyszłości. Nawet, gdy dane dziecko wychowuje rodzina zastępcza, istnieje ryzyko zachorowania. Teoria dziedziczenia mówi o pozyskiwaniu predyspozycji do wystąpienia uzależnień,
  • medyczne – używki sterują naszymi stanami emocjonalnymi i samopoczuciem. Możemy uzależnić się od samej kontroli, jaką mamy nad swoim humorem. Każdy nieprzyjemny dzień możemy naprawić używką, ponieważ daje ona możliwość wywołania euforii i pobudzenia,
  • psychiatryczne – wynikają z posiadanych zaburzeń psychicznych, np. depresji lub schizofrenii. Do uwidocznienia się alkoholizmu dochodzi bardzo często, gdy zacznie się przyjmować leki psychotropowe. Współwystępowanie chorób psychicznych może zwiększać ryzyko zachorowania na alkoholizm,
  • hormonalne – alkohol odpowiada za wzrost dopaminy, co sprawia, że po pewnym czasie potrzebujemy większych dawek alkoholu, aby osiągnąć taki sam efekt, którego doświadczaliśmy na początku uzależnienia,
  • socjologiczne – alkohol staje się sposobem na oderwanie się od rzeczywistości i problemów życia codziennego. Dzięki niemu czujemy się odstresowani i zrelaksowani,
  • pedagogiczne – proces socjalizacji ma bardzo duży wpływ na przyszłość dziecka. Jeżeli został przeprowadzony niewłaściwie, to może zwiększać ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu.

Kto jest zagrożony uzależnieniem od alkoholu?

Uzależnienie może dotknąć każdego. Jesteśmy różnymi osobami, więc każdy z nas będzie miał inne predyspozycje osobowościowe do pojawienia się problemu z alkoholem. Bycie w grupie ryzyka nie oznacza, że jesteśmy skazani na wystąpienie problemu alkoholowego. Możemy poradzić sobie na wiele sposobów. Przede wszystkim warto na samym początku zasięgnąć odpowiedniej dawki informacji. Psychoedukacja powinna być koniecznym krokiem, w kwestii działań profilaktycznych. 

Istnieją poszczególne cechy charakteru, które zwiększają ryzyko uzależnienia się od alkoholu. Uwarunkowania nałogów są bardzo indywidualną kwestią. Czasami wystarczy gorszy okres w życiu, aby choroba uwidoczniła się. Za sprawą uzależnienia stoi wiele zaawansowanych procesów, które trwają latami, zanim dana osoba zachoruje. Nie da się popaść w alkoholizm z dnia na dzień. 

Obraz osoby uzależnionej jest bardzo różnorodny. Nie da się określić, dokładnych cech osoby, która popadnie w alkoholizm. Może to być osoba, która miała trudne dzieciństwo lub jest bardziej podatna na sytuacje stresowe, ale nie musi. Nie ma zasady. Warto jednak zwracać uwagę na czynniki ryzyka, które alarmują o wyższym prawdopodobieństwie pojawienia się choroby alkoholowej. Możemy jej przeciwdziałać już przy pierwszych oznakach. 

Nie ważne ile masz lat i jakie masz wykształcenie. Uzależnienie może rozwinąć się także u Ciebie. Nie można lekceważyć pierwszych oznak choroby, ponieważ jej rozwój znacznie utrudnia proces leczenia. Jeżeli mamy szansę zareagować szybciej, to warto z niej korzystać. Zbagatelizowanie alkoholizmu prowadzi do rozwoju poważnych chorób, które w konsekwencji mogą spowodować śmierć. 

Kiedyś istniał stereotypowy model alkoholika. Można było z daleka poznać osobę uzależnioną od alkoholu. Każdy mężczyzna w średnim wieku, z niskim wykształceniem, zaniedbany stanowił potencjalną osobę, która może być uzależniona. W dzisiejszych czasach nie da się już wyróżnić na tej podstawie osoby cierpiącej na alkoholizm. Choroba ewoluuje, a niektóre osoby chore coraz lepiej radzą sobie z ukrywaniem problemu. Nie możemy zatem z góry założyć, kogo dotknie problem alkoholowy. Co więcej, coraz liczniejsza grupa młodych osób jest narażona na alkoholizm, ze względu na łatwą podatność oraz presję rówieśniczą. 

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień to długi proces. Alkoholizm uznawany jest za zaburzenie o charakterze nieuleczalnym. Osoba uzależniona może do końca życia pozostać alkoholikiem w stanie abstynencji. Wszystko zależy od tego, jak prowadzi swoje życie. Wiele sytuacji jest od nas zależnych, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Jednym sposobem na pozbycie się uzależnienia od alkoholu jest stała abstynencja. Możemy ją zachować, dzięki różnego rodzaju terapiom lub grupom samopomocy. To, że przejdziemy przez etap leczenia nie oznacza, że choroba nie nawróci. Życie z uzależnieniem trwa do końca naszych dni. Musimy się stale pilnować i kontrolować, ponieważ każdy dzień przynosić może nowe problemy, a one niosą ze sobą różnego rodzaju kryzysy. 

Nie da się wyjść z nałogu samoistnie. Potrzeba wielu działań, które będą wspomagać naszą trzeźwość. Kluczowe jest skorzystanie z pomocy terapeuty. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest znaleźć ośrodek terapii uzależnień, który pomaga każdemu alkoholikowi stanąć na nogi. 

Każde uzależnienie wymaga od nas dużej pracy nad sobą oraz zmiany w zakresie sposobów myślenia. Musimy zmienić schematy zachowań, aby powrócić do normalnego funkcjonowania.