Należy pamiętać, że choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. Osoba uzależniona wraz z rozwojem nałogu, traci kontrolę nad alkoholem, nad własnym życiem oraz nad swoim zachowaniem. Nie jest ona w stanie samodzielnie zrezygnować z alkoholu. Niezbędna jest pomoc specjalistów, którzy pomogą jednostce przejść przez ten trudny czas oraz pomogą zmienić własne życie. 

Choroba alkoholowa – objawy

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często wypierają swoją chorobę. Przed innymi tłumaczą i usprawiedliwiają swoje zachowanie. Używają argumentów takich jak “przecież wszyscy piją”, “to sposób na odstresowanie po ciężkim dniu” itp. Należy pamiętać, że leczenie choroby alkoholowej podjąć można na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Im szybciej osoba pijąca tego dokona, tym jej organizm będzie w lepszej kondycji. 

Objawy uzależnienia od alkoholu to: 

 • odczuwanie głodu alkoholowego, czyli silnej i niepohamowanej potrzeby spożycia alkoholu 
 • narastające problemy w życiu zawodowym, rodzinnym, towarzyskim spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu
 • szukanie okazji do spożycia alkoholu
 • spożywanie alkoholu w samotności i ukryciu
 • skupienie swoich myśli wokół alkoholu
 • centralizacja życia wokół alkoholu
 • brak kontroli nad alkoholem i jego spożywaniem
 • brak kontroli nad własnym zachowaniem po alkoholu
 • wzrost tolerancji na alkohol – oznacza to, że jednostka musi spożyć coraz większe dawki alkoholu, aby odczuć pożądany stan upojenia alkoholowego
 • zaniedbywanie rodziny, pasji, obowiązków i zainteresowań na rzecz alkoholu
 • i inne

Wyżej wymienione sygnały powinny być już czerwoną lampką alarmową w twojej głowie. Jeżeli zauważasz u siebie te dolegliwości, to najszybciej jak to możliwe powinieneś/powinnaś skontaktować się ze specjalistą.  Niezbędne do podjęcia leczenia choroby alkoholowej jest przyznanie się do uzależnienia i zauważenie go. 

Leczenie choroby alkoholowej – kiedy je rozpocząć?

Im wcześniej podejmiesz walkę z choroba alkoholową, ty lepiej na tym wyjdziesz. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach destruktywnie wpływa na twoje życie. Wyniszcza narządy wewnętrzne takie jak mózg, nerki, trzustka, wątroba czy serce. 

Bardzo często osoby uzależnione od alkoholu rozpoczynają leczenie w momencie, w którym straciły już wszystko. Osoby te osiągnęły już tak zwane dno i nie widzą wyjścia ze swojej sytuacji. bardzo często jest to również moment, w którym dostrzegają jak wiele stracili przez swoje uzależnienie.  

Skutkiem uzależnienia może być między innymi utrata pracy, zaniedbanie rodziny, utrata zdrowia, rozwód, popadnięcie w długi, pogorszenie relacji i inne. 

Im szybciej zaczniesz terapię leczenia uzależnień, tym więcej siebie jesteś w stanie ocalić. 

Leczenie choroby alkoholowej – dla kogo?

Leczenie choroby alkoholowej przeznaczone jest dla wszystkich osób uzależnionych od alkoholu. Należy pamiętać, że terapię leczenia uzależnień można rozpocząć na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej. Uzależnienie bardzo często myślą, że jest już zbyt późno na zmianę swojego życia lub zdecydowanie za wcześnie, a ich sporadyczne picie alkoholu nie przerodzi się w chorobę alkoholową. 

Należy pamiętać, że każdy może uzależnić się od alkoholu. To substancja psychoaktywna, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Choroba ta nie ma wpływu na wiek, płeć, rasę, kolor skóry, wykształcenie, poziom życia społecznego, piastowane stanowisko czy zasobność portfela. Uzależnienie od alkoholu jest bardzo podstępną chorobą, która zabiera życie jednostki po kawałeczku. Na koniec, przejmuje całą kontrolę nad osoba uzależnioną i włada jej życiem. Wraz z rozwojem choroby jednostka traci zdolność do kontrolowania ilości wypijanego alkoholu, swojego zachowania po jego spożyciu a w konsekwencji traci kontrolę nad całym swoim życiem. 

Leczenie choroby alkoholowej

Należy podkreślić, że w Polsce każda osoba uzależniona od alkoholu ma możliwość podjęcia bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Darmowa pomoc w leczeniu uzależnienia przeznaczona jest dla wszystkich obywateli Polski. Zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Aby skorzystać z bezpłatnej terapii leczenia uzależnień należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki, niezbędne będzie posiadanie skierowania na leczenie. Skierowanie to wystawić może lekarz pierwszego kontaktu, lekarz internista oraz lekarz psychiatra. Należy pamiętać jednak, że skierowanie ważne jest jedynie przez czternaście dni. Zaleca się więc, aby szybko rozpocząć poszukiwania placówki, w której rozpocząć chce się leczenie i zapisać na terapię. Zapisanie się automatycznie przedłuża ważność skierowania. Terminy na terapię leczenia uzależnień w ramach NFZ mogą być długie. 

Leczenie choroby alkoholowej można podjąć również w placówkach prywatnych. Czas oczekiwania na miejsce jest o wiele krótszy, jednak za leczenie trzeba zapłacić z prywatnych pieniędzy. 

Jedną z metod, które wspomagają leczenie choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Jej działanie skutecznie zniechęca osoby uzależnione od alkoholu do spożywania tej substancji. Wywołuje ona występowanie silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego po spożyciu alkoholu. 

Leczenie choroby alkoholowej – metody

Najpopularniejszymi metodami wykorzystywanymi podczas leczenia choroby alkoholowej są: psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa, zajęcia psychoedukacyjne oraz udział w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Leczenie choroby alkoholowej odbywać może się ambulatoryjnie lub w warunkach zamkniętych. Leczenie ambulatoryjne polega na tym, że pacjent pozostaje w domu i samodzielnie zgłasza się w określonym terminie na zajęcia. Zazwyczaj są to systematyczne spotkania, które odbywają się dwa razy w tygodniu. W przypadku wybrania leczenia stacjonarnego, pacjent przebywa w warunkach zamkniętych. Najczęściej jest to ośrodek leczenia uzależnień. 

Najskuteczniejszym sposobem uwalniania się z nałogu jest podjęcie leczenia w formie stacjonarnej. Zapewnia ono osobie uzależnionej całodobową opiekę oraz pomoc specjalistów. Pacjent nie ma wtedy możliwości “złamania się” i sięgnięcia po alkohol. 

Leczenie choroby alkoholowej stacjonarnie – zalety

Osoba uzależniona w ośrodku stacjonarnym przebywa pod stałą opieką specjalistów. Umożliwia to podejmowanie odpowiednich interwencji w chwilach słabości czy zagrożenia życia. Ponadto, osoba uzależniona nie jest kuszona przez dostępność alkoholu, miejsca w których spożywała alkohol czy towarzyszy picia. Osoba uzależniona ma możliwość skorzystania z całodobowej opieki psychologa lub psychiatry. Jednostka jest w wspierającym środowisku. Osoba ta uczęszcza na intensywną codzienną psychoterapię. Pozwala to na wypracowanie trwałych zmian w życiu osoby uzależnionej. Przebywanie w ośrodku nie naraża jednostki na odbieranie bodźców związanych z alkoholem – np. wizyta w sklepie monopolowym, oglądanie osób w stanie upojenia alkoholowego. Osoba ta ma zorganizowany czas, który nie pozwala jej rozmyślać o alkoholu.