Alkohol jako popularna forma ucieczki

Każde uzależnienie, w tym również alkoholizm zaczyna się prowizorycznie i niewinnie. Początkowe małe dawki alkoholu spożywane raz czasem stopniowo przeobrażają się w poważną chorobę kontrolującą ogół zachowania i myśli danej osoby. Jest jednak nadzieja dla silnie uzależnionych ponieważ jest to przypadłość, z którą można wygrać, mimo, iż alkoholizm uznawany jest za chorobę nieuleczalną. Alkoholikiem zostaje się do końca życia. Tym samym można żyć w abstynencji jako „trzeźwy alkoholik” ze względu na fakt, iż pojęcie „alkoholika” odnosi się zarówno do osoby, która w nadmierny sposób spożywa alkohol, jak i do osoby, która nie potrafi pić w sposób kontrolowany i bezpieczny. Aby wygrać z nałogiem należy zdawać sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się tkwi. W ten sposób umożliwia się sobie rozpoczęcie działań leczniczo-terapeutycznych.

Znanych i stosowanych sposobów leczenia alkoholizmu jest co najmniej kilkanaście. Zalicza się do nich m. in. terapię, zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnych ośrodków zajmujących się leczeniem i terapią uzależnień, ponieważ grono specjalistów może podjąć kompleksowe i wielotorowe działania mające na celu udzielenie pomocy zarówno osobie chorej jak i jego bliskim.

Alkoholizm – jedno z bardziej popularnych uzależnień

Uzależnić się można niemalże od wszystkiego, nie tylko od pewnych substancji i produktów, ale również od niektórych czynności (np. zakupy-zakupoholizm). Jak podają statystyki, w Polsce życie ponad 2,5 miliona osób borykających się z chorobą alkoholową. Skala problemu jest więc ogromna, zwłaszcza, że dane te nie uwzględniają osób, które nie zdają sobie sprawy z własnej słabości. Prawda jest taka, że nawet spożywane systematyczne niewielkie dawki alkoholu świadczą o rozwijającym się uzależnieniu.

Szkodliwość nadużywania alkoholu

Alkohol dewastuje układ nerwowy człowieka. Tym samym każda, nawet najmniejsza dawka wywiera nieodwracalne obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Podobnie jest z innymi narządami i układami. Nawet po spożyciu dawki niewywołującej widocznych zmian w zachowaniu danej osoby, na skutek działania alkoholu zaburzone zostają reakcje wzrokowe, słuchowe, pogarsza się również precyzja ruchów. W społeczeństwie panuje mit, że alkohol wykazuje działanie pobudzające na układ nerwowy, jednak prawda jest taka, że hamuje jego sprawność.

Innym niepożądanym działaniem produktów alkoholowych jest dewastacyjny wpływ na układ krążenia. Pojawiają się zaburzenia rytmu serca, które spowodowane długotrwałym spożywaniem alkoholu pozostają nieodwracalne, a także nagłe rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych.

Narząd, który jest w szczególny sposób narażony na negatywny wpływ substancji alkoholowych to wątroba, ponieważ jest ona odpowiedzialna za metabolizm alkoholu poprzez swoje enzymy, np. dehydrogenazę alkoholową. Tym samym można porównać wątrobę do swojego rodzaju filtra, który oczyszcza organizm i go odtruwa, a także odpowiada za wszelkie procesy metabolizmu.

Innym niebezpieczeństwem związanym z nadużywaniem alkoholu jest wzrost możliwości pojawienia się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jeżeli wrzody już występują, to objawy choroby wrzodowej zostają zaostrzone poprzez działanie alkoholu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się rytmiczny ból w dołku podsercowym. Pojawia się on od pół godziny do kilku godzin po posiłku.

Osoby nadmiernie spożywające alkohol skarżą się często na ostre i przewlekłe zapalenie nosa i gardła, zatok, a także często chorują na gruźlicę.

Alkoholizm chorobą ciała czy duszy?

Dość często alkoholicy pytani o powód ich picia mówią, że chcą zapomnieć i uciec od trudów dnia codziennego i od problemów. Chcą chociaż na chwilę odciąć się od wszelkiego zła ich własnego świata i chociaż na chwilę osiągnąć psychiczny, choć pozorny, odpoczynek. Taki typ zachowania jest niemym wołaniem o pomoc. Niestety sposób sygnalizowania swoich skłonności jest niekorzystny dla alkoholika, ponieważ każda używka jedynie potęguje problemy, a nawet tworzy nowe słabości. Tym samym, chcąc uciec od jednego problemu paradoksalnie wpada się w kolejny, znacznie gorszy, jakim jest uzależnienie i jego konsekwencje.

Alkoholizm jako choroba dotyka licznych aspektów życia ludzkiego. Niektóre osoby mogą być szczerze zdziwione i zaskoczone ich ilością. Zdrowie fizyczne, a także jego wygląd zostaje zdewastowane. Szkody wyrządzone przez działanie alkoholu związane są również z cierpieniem osób najbliższych, osłabione zostają relacje rodzinne, przyjacielskie, a nawet często zawodowe, przez co na alkoholiku nie można polegać we wszelkich sytuacjach dnia codziennego, ponieważ zaniedbuje on swoje obowiązki.

Dlaczego ludzie tak często wybierają alkohol?

Ludzie tak często wybierają alkohol, ponieważ łudzą się, że za jego pomocą poprawią sobie nastrój oraz uciekną przed problemami, jednak ten sposób ich rozwiązywania nie jest dobry, przynosi jedynie pozorne korzyści jednocześnie popychając daną osobę w całkowite zatracenie siebie. Aby nie dopuścić do rozwijania nałogu picia alkoholu należy problemy rozwiązywać w sposób akceptowalny społecznie, ponieważ tylko w ten sposób można się ich całkowicie pozbyć. Czasami zdarza się tak, że konieczna jest przerwa, chwilowy odpoczynek od zmagania się z różnymi przeciwnościami, po to, aby nabrać sił i dystansu do swojej sytuacji. W takiej sytuacji wybór alkoholu jest najgorszą decyzją. Istnieje wiele innych, lepszych sposobów, np. wzięcie urlopu, wyjazd chociażby krótki na weekend, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi bez alkoholu, czy też poświęcenie się własnemu hobby. W ten sposób odpoczywa układ nerwowy, a także zaczynają się wytwarzać w mózgu endorfiny, które inaczej nazywane są hormonami szczęścia. Co więcej, hobby sprawi, że dana osoba będzie bardziej pewna siebie, a za pomocą sportu wzmocni się zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jak radzić sobie ze współuzależnieniem od alkoholu?

Alkoholizm dotyka nie tylko konkretnego alkoholika, ale całej jego rodziny wywołując współuzależnienie. Różnica między współuzależnieniem a uzależnieniem jest taka, że przypadłość osoby współuzależnionej zaczyna się od rozwinięcia nałogu innej osoby, zazwyczaj partnera. Jeżeli doszło do takiej sytuacji warto rozważyć udanie się na terapię dedykowaną osobom ze współuzależnieniem. Psychoterapeuci będą wstanie w taki sposób pokierować swoje działania, aby skupić je na wychodzeniu z nałogu, a także pokażą dalsze, możliwe rozwiązania jakie należy podjąć aby ponownie nie popaść w uzależnienie.

Należy jasno podkreślić, że mimo iż uzależnienie alkoholowe jest chorobą, to współuzależnienie już do chorób się nie zalicza. Specjaliści z dziedziny leczenia i terapii uzależnień podają, iż jest to forma nieumiejętnego przystosowania się do określonej sytuacji, jakim w tym przypadku jest alkoholizm bliskiej dla siebie osoby. Osoba współuzależniona charakteryzuje się tym, że nie mogąc poradzić sobie z alkoholizmem swojego partnera (zazwyczaj), sięga po ten sam sposób ucieczki od problemów. Równie często przyjmuje na siebie nadmiar obowiązków pełniąc nie tylko swoje role społeczne, ale również tej drugiej osoby, jednocześnie tuszując i ukrywając istniejący w rodzinie problem przed resztą świata. Jest to niestety jeden z gorszych schematów postępowania, który nie pomaga alkoholikowi, a jedynie szkodzi całej rodzinie.